28 Ocak 2012 Cumartesi

Şiirlerini dergilerde yayımlatmak isteyenlere bir iki ufak tavsiye
Bu yazı, şiir yazmaya yeni başlayıp da şiirlerini ciddi, basılı dergilerde yayımlatma arzusunda olanlara gelsin.

Bugün, TRT Türk’te yayımlanan Açık Şehir programını izliyordum. Anımsatmaya gerek var mı, bilmiyorum. Açık Şehir, Doğan Hızlan, Semih Gümüş, Murat Gülsoy, İhsan Yılmaz ve Miraç Zeynep Özkartal tarafından farklı bölümlerinin hazırlanıp sunulduğu bir kültür ve edebiyat programı. Programın bu haftaki izleği ‘şiir’ olarak belirlenmişti. İki eleştirmen, Semih Gümüş ve Doğan Hızlan’ın sunduğu bölümde, Yasakmeyve ve Varlık dergilerini çıkaran Enver Ercan ve şair, yazar Metin Celâl konuktu. Konuk olmalarındaki bir sebep de şiir dergisi Yasakmeyve’nin onuncu yılını doldurması.

Konu şiir ve şiir dergileri olunca dergilere gönderilen şiirlerden ve genç şairlerden de söz açıldı. Denilen o ki Türkiye’de yayımlanan edebiyat dergilerinin çoğunluğunu şiir dergileri oluşturuyor. Bu dergilere de yayımlanması için gönderilen binlerce ama binlerce şiir var. Yalnız, mesele şu ki, dergilerin ve şiir kitaplarının satış rakamlarıyla dergilere gönderilen şiirler ve şiir yazanlar arasında muazzam bir niceliksel fark var. Konu her açıldığında duymaktan artık bıkanlar olsa da meseleyi iyi biçimde tarif ettiği için Aziz Nesin’in ünlü sözünü yineleyelim: Türkiye’de her iki kişiden üçü şair.

Buraya kadar söylediklerim şiir yazıp şiirlerinin dergilerde yayımlanmasını isteyenlerce kulak ardı edilebilecek türden. “Sonuçta ne olmuş, okunmuyorsa? Benim şiirlerim öyle duygu doludur ki gönderdiklerim yayımlanır.” Aslında pek öyle olmuyor. Olmadığını da Türkiye’nin şiir yayımlayan iki büyük dergisinin genel yayın yönetmeni  Enver Ercan söylüyor. Ercan’ın ve Metin Celâl’in belirttiğine göre gönderilen şiirlerin yüzde doksanı çöp! Bu kötü şiirleri yazanların da ısrarla şiir okumayan ama şiirleri yayımlansın isteyen kitleden olduklarını ifade ediyorlar. Şiirleri yayımlananlarsa, öncelikle Türk şiirini sonra da Dünya şiirini okuyan, takip edenlerden çıkıyor.

Kıssadan hisse: şiirlerinizin ciddi bir dergide yayımlanmasını istiyorsanız şiir okuyun! Şiir kitabı alın, şairleri tanıyın, şiir dergilerini takip edin. Hayır, internetteki şiir sitelerini veya Facebook’ta yapılan paylaşımları okumak sayılmaz. Her şeyden önce bu tür alanların barındırdıkları bilgiler güvenilir değil. Bir şairin hiçbir zaman yazmadığı, üstelik kötü de olan bir şiiri, o şairin adıyla öğrenebiliyor kitleler. Ayrıca ciddi bir edebiyat dergisinin kıyısından geçemeyecek bir sürü niteliksiz manzumeye de bu tür şiir sitelerinde yer alabiliyor. Bu da nitelikli şiirin aslında ne olduğuna dair beğeninizin gelişmesini engeller. Bu yüzden siz bu işi öğrenmek için gidin önce bir şiir antolojisi edinin. Antolojiler iyi birer yol göstericidir. Oradan hoşunuza giden şairleri keşfedip, bu şairlerin kitaplarına daha sağlıklı bir biçimde geçebilirsiniz. Son söz, “Ben başkasının şiirlerini okursam ondan etkilenirim. Bu yüzden ben kimsenin şiirini okumam.” diyenlere: Şiir böyle düşünenlerin sandığından bambaşka bir şey. Bu düşünceyi terk etmeyenlerin şiirlerinin iyi bir editör tarafından seçilerek nitelikli bir dergide yayımlanması neredeyse olanaksız.


15 yorum:

ev taşıma dedi ki...

faydalı bilgi oldu arkadaşım çok teşekkür ederim

faruk kerey dedi ki...

Kesinlikle haklısın

faruk kerey dedi ki...

Yeşeren güller vardı, susayan bülbüller. Bir ümit misali geldi geçti günler. Doğan her güneş bir umut getirecek diye beklerken, her seferinde bir şeyler alıp götürdü benden..!

Şair Faruk Kerey

Adsız dedi ki...

sana şair sıfatını kim verdi bilmiyorum ama ben bu yaşıma kadar yeşeren bir yeşil gül görmedim :) mahalle bakkalından aldın o sıfatı herhalde.

Yazar Odası dedi ki...

@Adsız

yeşermek
(nsz) 1. Bitki yaprak vermek, yapraklanmak. 2. Yeşil renk almak, yeşillenmek: “Okulun arkasındaki tepeler, yağan yağmurlardan sonra yeşermişti.” -N. Cumalı. 3. mec. Canlanmak, yeniden ortaya çıkmak: “Türklük ülküsünün biraz daha köklendiğini, büyüdüğünü, yeşerdiğini duyarız.” -O. S. Orhon.

Güncel Türkçe Sözlük

Hayrunnisa Özer dedi ki...

Bloguma bir göz atarsanız beni çok mutlu edersiniz. Teşekkür ederim.

Adsız dedi ki...

Gerçekten hakka değer şiirleri yayımlatmak için hangi dergileri önerirsiniz? lütfen yardımcı olun.

Hasan Salih Kaymaz dedi ki...

Bloguma göz atarmısınız?

Adsız dedi ki...

Yazılan hiçbir cümle çöp olamaz kim bilir hangi duyguları barındırıyor o kelimeler sadece afilli kelimeler seçemediği için ya da kelime dağarcığı kısıtlı olduğu için yazılan bu bütünlüğe çöp demek kimsenin haddine değil böyle sitemkar yaklaştığım için kusura bakmayın dayanamadım ...

sine'mden.. dedi ki...

Şiir alışkanlıklara karşı bir yaylım ateşiyse eğer,zaten kim gönlünden kopup birşeyler karalıyorsa hepsi ayrı kıymetli olmalı ve birbirine benzememeli..şiir duyguysa eğer kime göre neye göre kalıplaştırılabilir..çöp derken biraz sert bir söylem olmuş fikrimce.

Hadis dedi ki...

Tafsiywe edeceğiniz bir dergi var mı?

Yazar Odası dedi ki...

@Adsız: (22 Ocak 2016) , @Hadis: Piyasada pek çok edebiyat dergisi var. Kişinin kendi zevkine, yaşına, okuma deneyimine göre beğendiği dergiler de değişiyor. Kendi beğendiğim ve beğenmediğim dergiler var ama sizin için en iyisi sanırım kitapçılarda, gazete bayilerinde ve internet üstünde biraz dedektiflik yapmak.

Cihan dedi ki...

Renk Cümbüşünden Bozma Hayaller..
Arkamdaki binalar sıra sıra dizilmiş
Kabimdeki pencere kapanmış
Gökyüzü masmavi, bembeyaz bulutlarla açılmış
Manzara göz kırpıyor bir yerlerden
Alıyor seni renk cümbüşünden bozma hayaller
Kuşların uçuş güzergahları değişiyor her gün
Kanatlar bir o yana bir bu yana süzülüyor
Her yeni günde her yeni sabahta
Kanatları daha da güçlenircesine başka alemlere göçüyorlar
Alıyor seni renk cümbüşünden bozma hayaller
Dünya bazen aydınlık bazen karanlık
Yaşam bir durağan bir hareketli
Gökyüzü yine güneşe bakıp
Selamlıyor hafif bir tebessümle güneşi
İnsanların kimi başka baharlarda hayata gülümsüyor
Kimileri de renk cümbüşünden bozma hayallerle yaşıyor
Hep bir koşuşturmaca hep bir telaşlanma
İnsanlar bazen havada süzülüp giden hayalini kaçırıyor
Bazen de yeni bir hava için yeni bir hayal için savaşıyor kazanıp yolunda ilerliyor
Yine hep, renk cümbüşünden bozma hayallerle.. c.A
Williams Perio dedi ki...

Herhangi bir finansal problemin var mi? Borcunuzu temizlemek ve isinize geri dönmek için hizli bir krediye ihtiyaciniz var mi? Eger öyleyse kredi basvurusu hakkinda daha fazla ayrinti için bize tekrar ulasin. Sadece bu e-postada bize ulasin ===> tiffanyperioloancompany@gmail.com

Adsız dedi ki...

Makberden Göklere Ağıt

Ben bilirim eskiyi milattan öncesini
Bu topraklar bu sular artık saf temiz değil
Kimler tarumar etmiş İlah düşüncesini
Yüzler zifir,kalp kömür,insancıklar biz değil

Değil mi ki nanköre secde eder adamlar
Billur nursuz,ışıksız,sokaklar fanus değil
Gözler muhtaç yaşlara anam mezardan ağlar
Yitirilen ar değil kaybolan namus değil

Değil mi ki kalplere vurulur kelepçeler
Değil mi midelere düşen afiyet değil
Değil mi ki hurdaya çıkarılmış ilimler
Değil mi ibadetler Allah'a niyet değil

Makber olurdu bana kin gütmeyen toprağım
Örtülen toprak değil gömülen tenim değil
Heyhat kurudu dallar yere düştü yaprağım
Ne çağlara layığız ne bu çağ benim değil

Birgün kalkarsa makber göklere intizara
Pak alınlar şad olur iffeti satan değil
Artık melekler inmez şafaklar da yollara
Yollar girift,yollar dar,topraklar vatan değil
Vatanı vatan eden makberde yatan değil...

k.a.gazioğlu Nişantaşı-İstanbul 05433734436